Intel może zamieszać w branży dronów

Intel – potentat w światowej produkcji mikroprocesorów znajdujących się w większości komputerów osobistych bardzo mocno zaczął angażować się w rynek dronów. W połowie zeszłego roku firma zainwestowała $60 mln w chińskiego producenta dronów Yuneec, a pod koniec 2015 przejął niemiecką firmę Ascending Technologies – również odpowiedzialną za produkcję dronów. Aby uczcić to wydarzenie Intel postanowił… pobić rekord Guinessa w ilości dronów, które jednocześnie unoszą się w powietrzu. I to w jakim stylu!

Efekt wspomnianego rekordu można zobaczyć na filmie poniżej:

Trzeba przyznać, że całe “show” robi piorunujące wrażenie spotęgowane dodatkowo muzyką klasyczną (V Symfonia Beethoven’a) na żywo w wykonaniu orkiestry. Wszystkie 100 dronów było sterowanych z ziemi przy użyciu komputerów PC z wykorzystaniem oprogramowania Intela. Symultaniczny lot takiej ilości bezzałogowców podświetlanych różnokolorowymi diodami był dokładnie przemyślany, zaaranżowany i zaprogramowany specjalnie do odgrywanej muzyki.

Mimo, że całe wydarzenie miało charakter bardzo rozrywkowy, Intel pokazał na co go stać jeśli chodzi o wykorzystanie bezzałogowców. Loty dronów w roju do różnych celów – nie tylko pokazowych – są jak najbardziej możliwe, a z zaawansowaną technologią Intela branża bezzałogowców może zrobić jeszcze w tym roku spory krok do przodu. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o nowej technologii Intela o nazwie RealSense, która została wdrożona do dronów Yuneec Typhoon H i umożliwia skuteczne unikanie przeszkód podczas lotu drona, również z dużymi prędkościami np. między drzewami w lesie!