Trzy najciekawsze projekty w półfinale konkursu Drones for Good

Poniżej zaprezentowaliśmy wybrane trzy projekty, startujące w konkursie Drones for Good, które mają wg nas największe szanse na dostanie się do finału konkursu. Już w nadchodzący weekend dowiemy się czy nasze typy były trafione.

Projekt SaveME – osobisty dron-ratownik

Projekt SaveME od SenseLab zakłada przymocowanie własnego smartfona do małego czterosilnikowego drona, a następnie wybranie w dedykowanej aplikacji mobilnej konkretnego działania, które dron ma wykonać. W ten sposób dron może szukać pomocy poprzez samodzielne odnajdywanie zasięgu sieci komórkowej, a następnie wysyłanie wiadomości lub wykonanie telefonu z informacją o zaginięciu. W innym przypadku np. zgubienia się nieznanym odludnym miejscu, po wzbiciu się w powietrze bezzałogowiec zrobi szybką mapę terenu z dużej wysokości, a po powrocie do właściciela, ten będzie mógł przeanalizować miejsce i znaleźć drogę powrotną. Sposób działania projektu SaveME zaprezentowano na poniższym filmie:

Loon Copter – dron latająco-pływający

Loon Copter to unikalna na skalę światową konstrukcja quadcoptera, który potrafi poruszać się w powietrzu, pływać na powierzchni wody, a jeśli trzeba – zanurzyć się i przemieszczać również pod wodą. Szczególną uwagę konstruktorzy Loon Copter’a zwracają na fakt, że na powierzchni wody dron nie zużywa praktycznie żadnej energii – unosi się na niej bez pracy silników, w tym czasie pobierając np. próbki wody lub robiąc podwodne zdjęcia. Dron został również wyposażony w dodatkowy silnik i system pomp umieszczonych w centralnej cześci drona, które pozwalają mu na zanurzenie i kontrolowanie głębokości zanurzenia niczym łódź podwodna. Z kolei silniki, które służą do normalnego lotu w powietrzu, również służą do manewrowania dronem pod wodą.

Loon Copter może być wykorzystany do całego szeregu różnych działań: od poszukiwań podwodnych, po monitoring i inspekcje podwodne, pobieranie próbek i wiele więcej. W przeciwieństwie do wielu proponowanych dronów do monitoringu stanu wód, Loon Copter w razie upadku do wody jest w pełni bezpieczny, nie grozi mu zalanie elektroniki i zatonięcie, a wręcz jest to jego naturalne środowisko działania.

Humanit3D – ekosystem dronów

Humanit3D to specyficzny ekosystem utworzony dzięki połączeniu ze sobą wielu dronów, które do komunikacji między sobą oraz “ze światem zewnętrznym” używają smartfonów zamontowanych na ich pokładzie. Smartfony służą jako jednostki obliczeniowe i sterujące dla dronów oraz jako wzmacniacze WIFI. Takie połączenie między sobą wielu bezzałogowców tworzy nad danym terenem specyficzną mobilną sieć, która gwarantuje szybki przepływ danych i informacji, możliwość mapowania 3D terenu w czasie rzeczywistym, koordynację akcji ratunkowych i wiele więcej. Dodatkowo system Humanit3D został tak przewidziany, by roje dronów latajacych w powietrzu mogły komunikować się również z czujnikami na ziemi oraz przedmiotami w ramach Internetu Rzeczy.

Z pewnością Humanit3D jest jednym z ciekawszych rozwiązań wykorzystujących drony, przedstawionych w ramach konkursu Drones for Good. Prezentację możliwości tego projektu możecie ocenić sami na poniższym filmie:

Półfinał i finał konkursu Drones for Good odbędzie się w Dubai Internet City w dniach: 4-6 luty 2016. W niedzielę poznamy zwycięzców, którzy za pierwsze miejsce dostaną dofinansowanie na rozwój projektu w wysokości 1 mld dolarów.