ULC wychodzi na przeciw operatorom latającym w miastach

Dziś Urząd Lotnictwa Cywilnego na swojej stronie internetowej zaktualizował dość istotny artykuł w dziale “Żegluga powietrzna”, którego tematem są loty statków powietrznych nad miastami powyzej 25 tyś. mieszkańców – w tzw. strefach ograniczonych R. Aktualizacja dotyczy bezzałogowych statków powietrznych i “prostuje” sporne dotychczas kwestie opłat oraz wniosku o zgodę na takie loty.

Dla wszystkich operatorów dronów najistotniejszy fragment to ten na samym dole omawianego artykułu na stronie ULC. Mianowicie oficjalne stanowisko Urządu Lotnictwa Cywilnego brzmi:

“Wydanie zgodny na loty bezzałogowym statkiem powietrznym w strefie „R” nie podlega opłacie lotniczej.”

Co więcej do tej pory wielu pilotów dronów zastanawiało się jak dobrze sformułować wniosek o zgodę na loty w strefach R nad miastami powyżej 25 tyś. mieszkańców by ULC taką zgodę wyraził. Teraz sytuacja jest o tyle prostsza, że formularz wniosku został opublikowany do ściągnięcia i uzupełnienia na wspomnianej stronie urzędu. To powinno uprościć całą procedurę starania się o zgodę lotów dronem nad miastem.

Przypomnijmy: ograniecznie lotów statków powietrznych (w tym również bezzałogowych) w strefach R nad miastami pow. 25 tyś. mieszkańców wynika z Rozporzadzeni Ministra Infrastuktury z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące (Dz. U. z dnia 16 czerwca 2010 r.) i dotyczy wszystkich statków powietrznych napędzanych silnikami.