Filmowanie ślubów z drona – nowa moda i atrakcja dla gości

Czasy gdy na zdjęcia z powietrza podczas ceremonii ślubnej stać było tylko najbogatszych odchodzą już na zawsze w niepamięć, a wszystko dzięki dronom. Obecność drona na ślubie i weselu już nikogo nie dziwi – jest modą, która pojawiła się wraz z popularyzacją bezzałogowców mogących przenosić aparat lub kamerę na swoim pokładzie i aktualnie jest dość częstym elementem tych uroczystości.

Po co komu dron na ślubie i weselu?

Za czasów analogowych aparatów fotograficznych wielu marzyło o możliwości uwiecznienia tych ważnych chwil w swoim życiu przy pomocy kamery. Teraz praktycznie każdy fotograf ślubny ma w swojej ofercie również możliwość filmowania ślubów. Odkąd cywilne drony z kamerą na pokładzie pojawiły się na rynku branża ślubnej fotografii i wideo przeżywa pewien renesans. Dzięki dronom można stworzyć nową jakość filmów z tej uroczystości wzbogaconych o piękne ujęcia z powietrza – np. kadry kościoła, miejscowości, w której odbywa się ślub, miejsca wesela czy samych gości. Do tej pory wspólne zdjęcie ślubne wszystkich gości było dość problematyczne – teraz z pespektywy drona unoszącego się w powietrzu nie jest to żaden problem!

Filmowanie dronem ślubów i wesel jest zatem znakomitym sposobem na urozmaicenie klasycznych ujęć filmowanych z ziemi oraz stworzenie niezapomianej pamiątki zdjęciowej i filmowej obrazującej miejsce ślubu i wesela oraz całą okolicę. Teraz ujęcia kamery podczas przyjazdu państwa młodych do kościoła, wyjścia przed kościół po ślubie, dojazd gości na wesele czy sama impreza weselna – jeśli odbywa się po części na powietrzu – nabierają nowej jakości i są znakomitą atrakcją dla samych uczestników. Dron może zostać również wykorzystany na pamiątkowej sesji ślubnej odbywającej się już bez udziały gości – wtedy ogranicza nas już praktycznie wyboraźnia jeśli chodzi o ujęcia i miejsca ich filmowania!

Bezpieczeństwo to podstawa

Znana sieć sklepów ze sprzętem elektronicznym reklamowała kiedyś sprzedawane przez siebie drony przy pomocy “kuzyna z dronem” – w końcu to takie proste, wystarczy kuzyn z dronem sterowanym aplikacją na telefonie i już dostajemy świetną pamiątkę ze ślubu. To był jednak bardzo przerysowany obraz, który w rzeczywistości nie ma miejsca. Czemu?

Po pierwsze – drony sterowane aplikacją na smartfonie to przeważnie małe latajace zabawki. Ich kamery mają wprawdzie co raz lepszą jakość, ale poprzez ich sztywny montaż obraz nie jest w żaden sposób stabilizowany i dla tego nie nadaje się potem do wykorzystania w profesjonalnym filmie ze ślubu. Sama jakość nagrać również bardzo odstaje od takiego sprzętu jak chociażby nasz DJI Inspire One z kamerą UltraHD 4K.

Po drugie – zdecydowanie lepiej jest zlecić tę usługę specjalistom. Filmowanie ślubu dronem wymaga profesjonalnego podejścia w organizacji: przemyślenia ujęć dla uzyskania najlepszych efektów, czasu na “oblatanie” okolicy by znaleźć najbardziej dogodne kadry do filmu, zadbanie o bezpieczeństwo gości i innych osób postronnych a przede wszystkim znajomości przepisów lotniczych. Te wymagają od operatora drona posiadania licencji (UAVO) na komercyjne wykorzystanie drona i obowiązkowego ubezpieczenia OC, a ponad to bardzo często potrzebne jest zgłoszenie odpowiednim służbom chęci lotów w danej przestrzeni powietrznej nad miejscem, w którym odbywa się ślub i wesele. O tym wszystkim zapominają najczęściej “kuzyni z dronem”, którzy narażają i gości i inne statki powietrzne na niepotrzebne niebezpieczeństwo nie gwarantując zarazem tak dobrych filmów z drona jak firma, która zajmuje się tym profesjonalnie.

Jeśli jesteście zainteresowani usługą filmowania ślubu i wesela z drona – zapraszamy do kontaktu!