Inspekcje techniczne przeróżnych infrasturktur budowlanych i przemysłowych – od torów, autostrad, wysokich budynków, po linie energetyczne, kominy, farmy wiatrowe, aż po inspekcje rolnicze i badanie stanu upraw do tej pory były niezwykle kosztownym i czasochłonnym zajęciem. Tego typu zadania wiązały się z zatrudnieniem dużej ilości personelu, koniecznością przetransportowania go w konkretne miejsce, wynajęcie helikoptera i konieczność narażania jego załogi na niebezpieczeństwo w przypadku inspekcji miejsc trudnodostępnych. Wraz z popularyzacją dronów ta sytuacja znacząco uległa poprawie na korzyść firm, które są zmuszone cyklicznie dokonywać sprawdzania stanu technicznego określonych obiektów.
Oszczędność kosztów
Zacznijmy od kosztów, które – dzięki zastosowaniu dronów do inspekcji z powietrza – znacząco zmalały w stosunku do tradycyjnych metod. Po pierwsze nie ma konieczności wynajmowania samolotów lub helikopterów wraz z ich załogą co jest chyba największym kosztem dla firmy. Koszt wynajmu operatorów drona wraz z samą maszyną jest nieporównywalnie niższy. Skróceniu ulega również czas wykonania całej operacji, a to również przekłada się na oszczędności. Start drona wielowirnikowca jest możliwy praktycznie z każdego miejsca więc usługę inspekcji można zacząć „od ręki”, bez konieczności oczekiwania na dolot helikoptera z lotniska. Przy niektórych tradycyjnych inspekcjach wysokich budynków potrzebne jest rozkładanie wysokich rusztowań – w przypadku wykorzystania drona jest to bezcelowe.
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Dolot helikoptera z załogą (pilotem i specjalistą od inspekcji) może stwarzać spore niebezpieczeństwo dla całej załogi gdy konieczne jest zbliżenie się do obiektów trudnodostępnych, stojących w gęstej zabudowie lub w bezpośrednim sąsiedztwie innych wysokich obiektów. To niebezpieczeństwo można wyeliminować w 100% dzięki dronom, które z dokładnością do centymetrów przy wykorzystaniu systemu GPS są w stanie utrzymywać w powietrzu w jednej pozycji, a z racji swoich rozmiarów dostaną się wszędzie tam, gdzie duże maszyny latające nie mają możliwości zbliżenia się nawet na metry.
Możliwości sprzętowe
Obecne możliwości wyposażenia drona praktycznie nie odbiegają od wyposażenia helikopterów czy ręcznych urządzeń do inspekcji. Nasz dron wyposażony jest w kamerę o rozdzielczości UltraHD 4K co zapewnia najwyższą możliwą rozdzielczość nagrać wideo. Dodatkowo w razie potrzeb może zostać wyposażony w kamerę termowizyjną, której uniesienie w powietrzu przy pomocy drona nie stanowi większych przeszkód. Dodatkowo materiał zdjęciowy oraz wideo może być w czasie rzeczywistym transmitowany na żywo do dowolnego urządzenia odbiorczego dzięki czemu inspektor w bezpiecznym miejscu stojąc na ziemi może w czasie lotu dokonywać na bieżąco oceny stanu filmowanego obiektu.
Zasięg naszej maszyny wynosi ok. 2km w linii prostej zatem żadnego problemu nie stanowią również inspekcje infrastruktury rozciągniętej na sporych obszarach (np. linie kolejowe, autostrady, linie energetyczne).
Dodatkowe korzyści wykorzystania drona
Oszczędność czasu, kosztów związanych z realizacją, zwiększenie bezpieczeństwa i możliwości inspekcji miejsc trudnodostępnych to główne zalety wykorzystania drona do inspekcji technicznych, budowlanych i przemysłowych. To wszystko dodatkowo implikuje fakt, iż firma może pozwolić sobie na częstsze korzystanie z tego typu usługi, a zatem ma szansę poprawić funkcjonowanie swojej infrastruktury i całościowo zwiększyć jej niezawodność (w myśl zasady: częstsze kontrole pomogą wyłapać usterki i wyeliminować je zanim spowodują poważne problemy).