Grupa naukowców z trzech europejskich uniwersytetów opracowała algorytm, dzięki któremu autonomiczny dron jest w stanie bez szkód i żadnych problemów poruszać się w dość wymagającym terenie. Trudno bowiem znaleźć bardziej skomplikowane miejsce do poruszania się wielowirnikowcem niż las. Stworzeniem takiego algorytmu sterujacego zajął się włosko-szwajcarski zespół naukowców.
Doświadczone drony sprytniejsze od ludzi
Oprogramowanie analizuje obraz rejestrowany przez kamery drona i steruje autonomicznym lotem bezzałogowca. Dzięki algorytmowi dron nie rozbije się o pierwsze drzewo, ale ominie wszelkie przeszkody. Co więcej posiada również funkcję wykrywania leśnych ścieżek. Jak podkreślają konstruktorzy, był to najtrudniejszy fragment do zaprojektowania, ponieważ często nawet ludziom trudno jest zauważyć leśny trakt.
Naukowcom udało się tego dokonać, ponieważ ich algorytm uczy się z doświadczenia, tak jak nasz mózg. Im więcej komputer pozyska danych i różnych obrazów, tym lepiej odnajdzie ścieżkę. Dlatego też podczas testów w szwajcarskich Alpach prototypowy dron wykonał ponad 20 tys. fotografii tras wiodących przez las. Po przetworzeniu danych algorytm rozpoznawał kolejne ścieżki z 85 procentową skutecznością. Wynik człowieka wyniósl maksymalnie 82 proc.
Na poszukiwania
Do czego moze służyć dron z funkcją wykrywania leśnych ścieżek? Algorytm został opracowany z myślą o wsparciu służb ratunkowych poszukujących zaginionych ludzi. Gdy jakiś turysta, dziecko, zbieg lub ktokolwiek inny straci orientację w terenie, służby tracą bardzo dużo czasu na przeszukanie całego terenu. Wysyłając kilka autonomicznych dronów, będzie można znacząco skrócić czas poszukiwań, szybciej zlokalizować zaginionego i udzielić mu pomocy.
Takie rozwiązanie może zostać również wykorzystane w filmowaniu sportów ekstremalnych, które często odbywają się w terenach leśnych. Przykładem takiego sportu, który skorzystałby na takim rozwiązaniu jest downhill.
Przed naukowcami czeka kolejne wyzwanie. Stworzony przez nich system potrzebuje sporo energii, którą dron wykorzystuje do unoszenia się w powietrzu. Przez to skraca się zasięg takiej maszyny. Aby nowe rozwiązanie zostało wdrożone, potrzebne są wydajniejsze akumulatory.