Jak robić ciekawe i profesjonalne filmy i zdjęcia z drona?

Na swoim koncie jako operatorzy dronów mamy już kilka realizacji filmowych i fotograficznych, wiele wylatanych godzin oraz pewne doświadczenie, którym chcieliśmy się z Wami podzielić na naszym blogu. Poniżej prezentujemy 8 praktycznych wskazówek, które mogą pomóc szczególnie początkującym w robieniu ciekawych i profesjonalnych filmów i zdjęć z drona.

1. Zawsze sprawdzaj prognozę pogody

Sprawdzanie prognozy przed lotem ma sens nie tylko w kontekście bezpieczeństwa lotów (brak silnego wiatru, opadów i nadmiernej aktywności słonecznej), ale również ze względu na dobre warunki do filmowania. Filmy i zdjęcia z drona podobnie jak w klasycznej fotografii zyskają na jakości, jeśli wykonamy je przy dobrym oświetleniu – dzięki temu będą ostrzejsze, a w przypadku zdjęć
nie potrzebny będzie długi czas otwarcia migawki. Jeśli jesteśmy umówieni z klientem na konkretny dzień i nie mamy możliwości przesunięcia terminu, to starajmy się wybrać chociaż dobrą porę w ciągu dnia. Najczęściej będzie to wczesny ranek lub po południu – gdy słońce nie jest w zenicie, rzuca wtedy światło pod mniejszym kątem. Wieczorami światło ma przyjemną żółtawą barwę, idealną do filmowania lub fotografowania. Z kolei przy bardzo mocnym świetle dość łatwo „przepalić” ujęcia, więc by tego uniknąć, trzeba mieć również na uwadze czasy naświetlania lub odpowiednio ustawić kamerę.

2. Przemyśl wcześniej ujęcia w danym miejscu

Przed wzbiciem się dronem w powietrze dobrze jest wcześniej zapoznać się z miejscem, w którym przyjdzie nam filmować lub robić zdjęcia. Jeśli jest to otwarty teren i mamy możliwość nalotu z każdej strony, to sytuacja jest prosta. W rzeczywistości jednak rzadko mamy aż tak duży komfort. Dla bezpieczeństwa warto przede wszystkim rozejrzeć się nad przeszkodami terenowymi (wysokie budynki, drzewa, słupy itp.), ponieważ one będą nam w pewien sposób ograniczać możliwości nalotów. Drugi aspekt jest czysto estetyczny – warto zastanowić się, z której strony mamy “pod słońce” i pojawia się zagrożenie przepalenia zdjęć, z jakiej perspektywy filmowany obiekt będzie wyglądał najlepiej, z której strony zrobić nalot, by pokazać walory okolicy itd. To wszystko ma ogromne znaczenie, dlatego przemyślenie ujęć, np. na podstawie map Google, jeszcze przed wykonaniem zlecenia zaoszczędzi nam sporo czasu i baterii na miejscu.

AirDrone sesja ślubna z drona

AirDrone – sesja ślubna z drona

3. Próbuj ujęć z różnych kątów i wysokości

Gdy już jesteśmy w powietrzu – zmienia nam się perspektywa patrzenia na okolicę.Mimo dokładnego rozplanowania nalotów i ujęć, widząc świat z powietrza, dostrzeżemy możliwości nagrania ciekawego materiału, których nie mogliśmy w pełni przewidzieć, planując całą operację. Dlatego, będąc w powietrzu, dobrze zrobić kilka nalotów na filmowane miejsce z różnych kątów i wysokości, by potem móc z czego wybierać. Po pewnym czasie każdy operator nabiera pewnego rodzaju wprawy i z doświadczenia wie, na jakiej wysokości konkretne obiekty prezentują się najlepiej, czy warto je filmować pod światło, czy mając słońce “za plecami” – wtedy takich dubli nie potrzeba wiele, by materiał filmowy już przy pierwszych podejściach nadawał się do dalszej obróbki.

Fajne ujęcie niestety wykonane pod słońce i mocno "przepalone"

Fajne ujęcie niestety wykonane pod słońce i mocno “przepalone”

4. Wykorzystaj podgląd FPV

W zasadzie obecnie podgląd w czasie rzeczywistym z kamery jest czymś oczywistym, bez czego raczej trudno się obejść podczas profesjonalnego filmowania z powietrza. Podgląd FPV (First Person View) umożliwia widzenie na ekranie, goglach lub urządzeniach mobilnych dokładnie tego, co widzi i filmuje w tym czasie kamera naszego drona. To umożliwia idealne kadrowanie ujęć, a także podgląd bieżących parametrów lotu (np. wysokości, prędkości – co również przydaje się podczas tworzenia ujęć). W aplikacjach obsługujących drony DJI (między innymi naszego DJI Inspire One) mamy dodatkowo możliwość zmiany ustawień kamery tak, by dobrać najlepsze parametry filmowania do panujących warunków. To zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę.

5. Przetestuj różne opcje swojej kamery

Oczywiście masę rzeczy z materiałem filmowym można zrobić w postprodukcji na komputerze, ale niektórych rzeczy nie da się ulepszyć ani zmienić nawet przy użyciu najlepszych programów do obróbki. Dlatego wcześniej powinniśmy przetestować różne tryby nagrywania np. Full HD, 2.7K czy 4K, jeśli chodzi o rozdzielczość, lub różną ilość klatek na sekundę (zależną ściśle od ustawionej rozdzielczości), czas otwarcia przysłony itd. Dla przykładu większość kamer umożliwia ustawienie dużej ilości klatek na sekundę (np. 120fps), ale odbywa się to kosztem rozdzielczości. Jednak film nagrany przy takiej ilości klatek można dość mocno spowolnić podczas montażu i nie utracimy płynności ruchu. Z drugiej strony zaletą filmu w dużej rozdzielczości jest możliwość jego kadrowania i robienia przybliżeń podczas montażu, a film zapisany np. w Full HD dalej będzie wyglądał bardzo dobrze.

6. Stabilniej w trybie GPS i Atti/AltHold

Choć większość dronów umożliwia loty w trybie manualnym bez używania GPS lub barometru do stabilizacji, to właśnie użycie tych dwóch “wspomagaczy” umożliwi nam nagranie płynniejszych i stabilniejszych ujęć. Tryb GPS w zasadzie jest niezbędny podczas robienia zdjęć z dłuższym czasem naświetlania, podczas których dron musi pozostać niemal nieruchomo w jednej pozycji przez ułamki lub nawet całe sekundy.

Miasto nocą z drona

Miasto nocą z drona

7. Płynnie manewruj drążkami

Nawet najbardziej stabilny gimbal 3-osiowy może nie pomóc, jeśli nasz lot nie będzie płynny. Oczywiście doświadczenia w “gładkim” sterowaniu dronem nabiera się z czasem i dużo zależy od przyzwyczajenia do konkretnego rodzaju drona. Niemniej jednak odpowiednie płynne sterowanie lotem drona oraz obrotem samej kamery jest gwarancją dobrych profesjonalnych ujęć. Warto również wspomnieć, że filmowanie staje się prostsze i zarazem o wiele bardziej precyzyjne, gdy używa się do tego celu dwóch kontrolerów, a co za tym idzie dwóch operatorów. Jeden z nich obsługuje drona i decyduje o całym locie, drugi natomiast operuje jedynie kamerą, co pozwala skupić się w pełni na filmowanych obiektach i wykonać o wiele dokładniej każde ujęcie. Takie sterowanie umożliwia między innymi nasz dron DJI Inspire One.

8. Sprawdzaj przestrzeń powietrzną, w której latasz!

Bycie “profesjonalistą” w filmowaniu i fotografowaniu z powietrza to nie tylko umiejętność posługiwania się sprzętem, ale również profesjonalne podejście do kwestii prawnych. Polska przestrzeń powietrzna jest podzielona na wiele różnych stref. W większości z nich – szczególnie w miejscach takich jak duże miasta, góry, inne parki narodowe – do lotów dronem wymagane jest pozwolenie od odpowiednich służb lub zarządców terenu, nad którym latamy. Dodatkowo do komercyjnego wykorzystania bezzałogowca wymagane jest również świadectwo kwalifikacji UAVO. Dlatego, jeśli chcecie świadczyć innym usługi dronem, należy przestrzegać prawa lotniczego oraz innych obowiązujących przepisów.