TOP5 branż zrewolucjonizowanych przez drony

Drony choć wciąż są na początku swojego wielkiego rozwoju i możliwości realnego wsparcia wielu biznesów, już teraz przyczyniły się do sporych zmian w wielu dziedzinach naszego życia i gospodarki. Postanowiliśmy wybrać 5 branż, w których wg nas te zmiany są najbardziej widoczne i wyjaśnić – dlaczego tak myślimy.

1. Rolnictwo

Yamaha RMAX

Yamaha RMAX

W polskim rolnictwie zastosowanie dronów nie jest tak częste jak na świecie, ale w skali globalnej drony rolnicze używane są już przez rolników od wielu lat. Tutaj prekursorami są prawdopodobnie Japończycy, którzy potężne zarówno autonomiczne jak i zdalnie sterowane śmigłowce Yamaha Rmax stosują do oprysków dużych i górzystych obszarów pól już od przeszło 20 lat. Wspomniany śmigłowiec potrafi zabrać na pokład 30kg zasobnik z płynnym nawozem i opryskać 2 akry pola (ponad 8000m kwadratowych) jedynie w 6 minut!

2. Reklama nieruchomości

Zamek Moszna z lotu ptaka

Zamek Moszna w województwie opolskim sfilmowany z za pomocą drona AirDrone.

Przedstawiciele agencji nieruchomości i deweloperzy bardzo szybko zorientowali się, że mogą w prosty i szybki sposób wykorzystać drony do filmowania i fotografii z powietrza sprzedawanych przez siebie inwestycji budowlanych: domów z ogrodem, całych osiedli domków, budynków firm itp. Okazało się, że klienci biur nieruchomości zaczęli o wiele lepiej postrzegać oferty sprzedaży gdy te zawierały zdjęcia obiektu również z powietrza, nie tylko wykonane z ziemi. To w oczywisty sposób wpłynęło na wzrost skuteczności sprzedaży nieruchomości i przyjęło się na dobre wśród agencji i deweloperów.

3. Branża filmowa i fotograficzna

Camcopter S-100

Camcopter S-100

Do tej pory na długie i skomplikowane ujęcia z powietrza mogły pozwolić sobie amerykańskie superprodukcje lub filmy z dużym budżetem na ich stworzenie. Ale czasem nawet duży budżet nie ratował sytuacji, gdy w grę wchodziło filmowanie z powietrza w trudnym np. górskim lub miejskim terenie albo przy bardzo niesprzyjających warunkach. Obecnie problem ten został rozwiązany w dużej mierze przy pomocy dronów, które można wysłać wszędzie tam, gdzie jest pewne niebezpieczeństwo lotu dla załogi helikoptera, a jednocześnie nie jest to żadnym problemem dla drona z podglądem na żywo z pokładowej kamery.

4. Inspekcje

Dokumentacje z drona dla deweloperów i biur nieruchomości

Wykonanie dokumentacji budowlanych i deweloperskich w wykonaniu Air-Drone.pl

Inspekcje budowlane, przemysłowe, energetyczne i inne to kolejna dziedzina, w której drony są wykorzystywane już na dobre. W Polsce oczywiście nie jest to tak widoczne, ale również w naszym kraju co raz więcej firm interesuje się tym sposobem przeprowadzania inspekcji w celu obniżenia kosztów obsługi i zminimalizowania ryzyka personelu. Dzięki umieszczonej na dronie kamery termowizyjnej i możliwości zbliżenia się do obiektu znacznie bliżej niż np. helikopterem drony wypierają powoli duże załogowe maszyny latające.

5. Misje poszukiwawcze

Dron ratowniczy FlyTech Solutions stworzony w ramach konkursu Drones for Good

Dron ratowniczy FlyTech Solutions stworzony w ramach konkursu Drones for Good

Tutaj możemy się już pochwalić tego typu misjami nawet na naszym polskim podwórku – firma FlyTech Solutions z Krakowa ze swojej produkcji dronami (zarówno płatowcem jak i wielowirnikowcem) brała udział w akcjach poszukiwania zaginionego Polaka w chorwackich górach jak również ćwiczyła scenariusze ratownicze z GOPR’em przy użyciu drona z kamerą termowizyjną do poszukiwań. Misje tego typu są wciąż jeszcze rzadko wykonywane, ale trwające testy pokazały, że dron ratowniczy jest w stanie dużo szybciej wykryć zaginionego, a czas ma tutaj kluczowe znacznie. Bezzałogowiec może również służyć jako skuteczne wsparcie i nakierowywanie ratowników z powietrzna na miejsce, do którego i tak trzeba dotrzeć pieszo w trudnych górzystych warunkach.